Tyrimai Šventaragio slėnyje

Katedros ir Valdovų rūmų teritorijos tyrinėtojams reikia prisiminti Lietuvos metraščiuose užrašytas legendas, kuriose kalbama apie kunigaikštį Šventaragį ir Šventaragio slėnį.XVI a. Lietuvos metraščiuose bei Motiejaus Stijkovskio „kronikoje“.. nurodoma,...

Baltų menas

„Galėčiau populiariai paistyti, kaip sunku ir sudėtinga atgauti atmintį, bet ne, pasakysiu tiesiai – savęs atpažinimas yra vienas didžiausių džiaugsmų, suteiktų žmonių giminei. Tai teikia švelnią artimos istorijos perspektyvoje raibuliuojančią ...

Kryžiaus žygis prieš Pilėnus

„Lietuvos rytas“ vėl demonstruoja ne kokią reputaciją, šiandien publikavęs straipsnį ir vaizdo įrašą, kuriuose skleidžiamos sufantazuotos istorijos apie Pilėnus ir juos gynusius didvyrius. Dienraščio žurnalistų Luko Pilecko ir Tomo Vaisetos ...

Rokantiškių piliavietė-spindesys ir praradimai

Rokantiškių piliavietės kiemo vakarinėje dalyje archeologai atidengė gotikinio ir renesansinio stiliaus mūrus, o rytiniame – nežinomo pastato ...

Žmogus ir žvaigždės

Žmogus. Saulė.Dangus.Žvaigždė.Lietus Žmogus…myli saule, bet nesuvokia kad ja negalima manipuliuoti. Žmogui…patinka dangus, bet jis jo nevertina, netausoja ir nesaugo. Žmogui…patinka žiūrėti i žvaigžde, bet jis nesupranta, kad negali pasilikti tik ...

Kalvystės paslaptys

Kalvystė - vienas senoviškiausių amatų, kurio esmė yra daiktų kalimas iš metalų. Senovėje kalvystė neretai apimdavo ir rūdos paiešką, metalo išlydymą. Dabar kalviai suvokiami, kaip žmonės, dirbantys su geležimi ir ...

Airėnų akmuo

Dūkštai , Vilniaus rajono sav. Airėnų akmenį Jūs galite rasti, važiuodami keliu Vilnius – Kernavė. Pravažiavę Dūkštas ir pakilę į aukštą kalną, pasukite į dešinėje kelio pusėje esančią automobilių stovėjimo ...

Mildos šventė.Mitas iš praeities-tikrovė šiandien

Lietuviai turėjo Mildą, meilės, laisvės ir piršlybų deivę. Jos vardas pirmąkart paminėtas 1315 m. kryžiuočių Tryro magistro dokumente, kuriame rašoma apie upę Mildą. Galbūt tai tas pats Varėnos rajone netoli ...

Piliakalnis Vilniaus centre

Vilniuje, kairiajame Neries krante, priešais Pedagoginį universitetą, baigta statyti Roberto Antinio skulptūra „Puskalnis“. Tai ore pakibusį pilkapį primenantis kūrinys, sujungiantis pakrantės peizažą ir žemės meno ...

News Image

Tyrimai Šventaragio slėnyje

Katedros ir Valdovų rūmų teritorijos tyrinėtojams reikia prisiminti Lietuvos metraščiuose užrašytas ...

News Image

Baltų menas

„Galėčiau populiariai paistyti, kaip sunku ir sudėtinga atgauti atmintį, bet ne, pasakysiu tiesiai –...

News Image

Kryžiaus žygis prieš Pilėnus

„Lietuvos rytas“ vėl demonstruoja ne kokią reputaciją, šiandien publikavęs straipsnį ir vaizdo įrašą...

News Image

Rokantiškių piliavietė-spindesys ir prar

Rokantiškių piliavietės kiemo vakarinėje dalyje archeologai atidengė gotikinio ir renesansinio stili...

News Image

Žmogus ir žvaigždės

Žmogus. Saulė.Dangus.Žvaigždė.Lietus Žmogus…myli saule, bet nesuvokia kad ja negalima manipuliuoti. ...

News Image

Kalvystės paslaptys

Kalvystė - vienas senoviškiausių amatų, kurio esmė yra daiktų kalimas iš metalų. Senovėje kalvystė n...

News Image

Airėnų akmuo

Dūkštai , Vilniaus rajono sav. Airėnų akmenį Jūs galite rasti, važiuodami keliu Vilnius – Kernavė. P...

News Image

Mildos šventė.Mitas iš praeities-tikrovė

Lietuviai turėjo Mildą, meilės, laisvės ir piršlybų deivę. Jos vardas pirmąkart paminėtas 1315 m. kr...

News Image

Piliakalnis Vilniaus centre

Vilniuje, kairiajame Neries krante, priešais Pedagoginį universitetą, baigta statyti Roberto Antinio...

Translate

Televizijos laidos

Norint rašyti straipsnįApklausa

Ar reikia istorinės akmens amžiaus gyvenvietės Lietuvai
 

Dabar tinkle

Mes turime 36 svečius online

Jei norite paremti

Šiame projekte labai laukiama ir pilietinė iniciatyva!
Nelikite abejingais mūsų protėvių istorijai - tai ne tik mūsų šaknys, patriotizmo puoselėjimas, bet ir vienas iš valstybingumo pamatų.
Būsime dėkingi ir mus parėmusiems.
Juridinis projekto asmuo VšĮ"Baltų Atlantida"
įm.k 301741051
Tikslines lėšas mums galite pervesti ar paaukoti 2%
A/S: LT827400030400023810
Danske bankas
Mums rašykite el.p:
saulius.novikas@init.lt
Mob.tel: +370 612 76515
Svetainė atnaujinama
Pinigų Valdovai 14-dalis PDF Spausdinti Email
Straipsniai - Ūkis ir aplinka
Šeštadienis, 08 Spalis 2011 16:55

    Ankstyvesnėse laidose mes su Jumis  kalbėjome apie pinigus, apie jų esmę ir vertę.
    Jūs akcentavote, jog kiekvienos valstybės tikrieji pinigai – tai toje šalyje sukuriamo ekonominio derliaus derivatyvai – arba, kitaip sakant ,teisių naudotis turimo  ekonominio derliaus vertybėmis sertifikatai.

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.

    Kalbėjome ir apie tai, kad tarp šalyje sukuriamo ekonominio produkto ir pinigų kiekio esančio pas gyventojus  privalo būti tamprus ryšys. Jei pinigų kiekis lenkia sukuriamo ekonominio produkto apimtis – kyla  pinigų nuvertėjimas – infliacija.
    Prisiminėme ir pasaulinio mąsto ekonomisto prof. Liudviko fon Misses tvirtinimą, kad pagrindine pinigų nuvertėjimo ir infliacijos priežastimi yra valstybės vadovų padarytos klaidos, pasireiškiančios valstybės biudžetų  deficitais ir didėjančiomis skolomis.
    Šiandien, tęsdami pokalbį apie pinigus, panagrinėkime dar dvi labai  dažnai girdimas sąvokas: finansai ir kapitalas.
    Daugelis žmonių šias sąvokas sutapatina su pinigais.
    Ar finansai ir kapitalas yra tas pat, kaip ir pinigai,    gerb. Profesoriau?
    Jūs teisingai pastebėjote, kad dažniausiai žodžius „finansai ir kapitalas“ žmonės vartoja, kai kalba eina apie pinigus.
    Taip, šie žodžiai susiję su pinigais, tačiau nėra tapatingi.
     Žodis „finansai“ kilęs iš lotyniško žodžio „ financia“ ir pradžioje ( 13 – 15 am) Italijoje buvo naudojamas apibūdinti pajamoms ar užmokesčiui gaunamiems sandorio metu.
    Po to žodis „finansai“ paplito po visą Europą ir net po visą pasaulį ir ėmė reikšti visus veiksmus, susijusius su pinigais.
    Todėl dabar žodis „ finansai“ -  reiškia piniginių santykių sistemą.
    Na o žodis  kapitalas - kilęs iš lotyniško žodžio „ capitalis“ – reiškiantis „pagrindinis“. Todėl , kai kalboje paminimas žodis  „kapitalas“, reiškia jog kalba eina apie kažkokius svarbiausius, pagrindinius dalykus.
    Tad kalbant apie svarbiausius pinigų naudojimo aspektus irgi neapsieinama be kapitalo sąvokos, tačiau dažniausiai ji suprantama ir naudojama ne visai teisingai.     Jau ankstesnėse mūsų pokalbių laidose minėjome, kad šiuolaikiniai pinigai tėra specifinės ir ypatingos informacijos forma, todėl neteisingai suvokiant ir naudojant bazinius tos informacijos elementus – sąvokas, pinigai prarandami.         Tuo ir pasireiškia bazinis piniginių srautų dėsnis: „Pinigai visada juda, teka viena kryptimi – iš finansiškai neišprususių kišenių į finansiškai išprususių sąskaitas.“
    Todėl pagrindines finansines sąvokas kiekvienam mūsų būtina ir suvokti, ir vartoti teisingai. Tai apsaugos mus nuo daugelio klaidų ir pinigų praradimo.
    Tad grįžkime prie vienos svarbiausių finansinių sąvokų – kapitalas.
    Šiuo metu kapitalo sąvoka yra suprantama ir naudojama dviem gana skirtingom reikšmėmis – senąja – K.Markso suformuluota ir šiuolaikine moderniąją prasme.
    Pagal K. Marksą – „ kapitalas – ekonomine prievarta paremto išnaudojimo įrankis“.
    Tai reiškia, kad žmogus, turintis kapitalą, jį neišvengiamai naudoja kitų žmonių išnaudojimui. O žmogus, neturintis kapitalo – pasmerktas būti išnaudojamu, bei pardavinėti savo darbo jėgą.
     Tai, mano galva, yra per siauras požiūris, atspindintis tik siaurą kapitalo funkciją. Dėl tokio K. Markso susiaurinto požiūrio gimusi marksistinė ideologija apie kapitalo blogybes atnešė daug netekčių ir nelaimių žmonijai.
    Kapitalas, plačiąja prasme, tai nuosavybės rūšis, kuri, tinkamai naudojama, augina ir kuria ekonominį derlių, naują, papildomą vertę ir pajamas.
    Tokia kapitalo sąvoka apima ne tik materialių finansinių vertybių gamybos procesus, bet ir intelektualinių vertybių kūrybą.
    Tai ir žinios, ir informacija  bei gebėjimai jais pasinaudojant sukurti naują ekonominį derlių, turtus ir papildomus pinigus.
    Beje, intelektinio kapitalo yra net trys formos: žmogiškasis, struktūrinis ir bendravimo (ryšių). Labai gaila, kad šios kapitalo rūšys mūsų šalyje ir suvokiamos ir išnaudojamos ypatingai mažai. Tai skurdina žmones, gyvenančius informacinės epochos amžiuje.

    Tikrai, apie žmogiškąjį kapitalą retkarčiais tenka girdėti, tačiau apie struktūrinį ir bendravimo beveik niekad. Kas tai yra?

     Jus – teisus. Didžioji mūsų visuomenės dalis dar ir po dvidešimties nepriklausomybės metų tebegyvena senųjų socialistinės industrijos ir „kolchozų“ sąvokų bei vertybių pasaulyje. Vis dar prioritetai teikiami materialioms vertybėms bei instrumentams. Daugeliui keli papildomi litai kišenėje yra daug svarbiau už nuoširdžius, harmoningus santykius, tobulėjimo procesą bei sveikatą. Šie žmonės tiesiog nesuvokia ir nenori susimąstyti, kad epocha, kurioje tenka gyventi mums jau trečią dešimtmetį kardinaliai skiriasi nuo socializmo epochos. Joje ir vertybės, ir žinios, ir veiksmai, ir net kalbos privalo iš esmės pasikeisti.
     Nūdienos epochos pagrindinė vertybė – intelektinis kapitalas įvairiausių jo formų ir rūšių pavidalu. Tačiau nereikia intelekto tapatinti su išsilavinimu, apsiskaitymu, erudicija. Intelektas – tai specifinės žinios ir gebėjimai įžvelgti ir spręsti savo ir kitų žmonių problemas.
    Šis intelekto apibrėžimas leidžia lengvai pasimatuoti savo intelekto lygį: jei turime kažkokių problemų, ir ilgai nepavyksta jų išspręsti – reiškia, toje srityje mums trūksta intelekto. Beje, daugelis žymių pasaulio finansininkų tvirtina, kad turtingiausiai gyvena tos šalys, kurių gyventojų finansinis intelektas yra aukščiausias.
     Todėl kiekvienam mūsų visada verta prisiminti: žmogaus gyvenimo kokybę lemia jo intelektas ir kapitalas, ypatingai  - intelektinis kapitalas. O jo yra trys rūšys.
    Žmogiškasis kapitalas – tai individualaus žmogaus gebėjimai kurti ekonominį produktą ir pajamas.
    Struktūrinis ir bendravimo kapitalai – tai bendruomenėje (šeimoje, įmonėje ar kitokiose organizacijose) esančios technologijos, metodikos, tradicijos, ryšiai ir pažintys, įgalinančios apjungti jos narių pastangas bendrai sinerginei veiklai, kuriant toje bendruomenėje intelektinius ir  ekonominius rezultatus.
    Tad  kapitalas plačiąja, moderniąja  prasme reiškia nuosavybės rūšį, kurios panaudojimas kuria papildomą vertę, - pajamas ir turtą.
    Reziumuojant tai , kas buvo pasakyta, verta prisiminti, kad kai kalba eina ne apie  pačius pinigus, o apie jų naudojimą, veiksmus su jais: išlaidas, pajamas, investicijas – yra finansai. Finansais apibūdiname savo santykius su pinigais.
    O kapitalas, tai tik ta pinigų dalis, kuri, dalyvaudama investicijose, sukuria pridėtinę vertę.

LAST_UPDATED2
 

Komentuoti

Jūsų vardas:
Pavadinimas:
Komentaras (čia galite naudoti HTML žymas):
  Kodas patikrinimui. Tik mažosios raidės be tarpų.
Kodas: