Tyrimai Šventaragio slėnyje

Katedros ir Valdovų rūmų teritorijos tyrinėtojams reikia prisiminti Lietuvos metraščiuose užrašytas legendas, kuriose kalbama apie kunigaikštį Šventaragį ir Šventaragio slėnį.XVI a. Lietuvos metraščiuose bei Motiejaus Stijkovskio „kronikoje“.. nurodoma,...

Baltų menas

„Galėčiau populiariai paistyti, kaip sunku ir sudėtinga atgauti atmintį, bet ne, pasakysiu tiesiai – savęs atpažinimas yra vienas didžiausių džiaugsmų, suteiktų žmonių giminei. Tai teikia švelnią artimos istorijos perspektyvoje raibuliuojančią ...

Kryžiaus žygis prieš Pilėnus

„Lietuvos rytas“ vėl demonstruoja ne kokią reputaciją, šiandien publikavęs straipsnį ir vaizdo įrašą, kuriuose skleidžiamos sufantazuotos istorijos apie Pilėnus ir juos gynusius didvyrius. Dienraščio žurnalistų Luko Pilecko ir Tomo Vaisetos ...

Rokantiškių piliavietė-spindesys ir praradimai

Rokantiškių piliavietės kiemo vakarinėje dalyje archeologai atidengė gotikinio ir renesansinio stiliaus mūrus, o rytiniame – nežinomo pastato ...

Žmogus ir žvaigždės

Žmogus. Saulė.Dangus.Žvaigždė.Lietus Žmogus…myli saule, bet nesuvokia kad ja negalima manipuliuoti. Žmogui…patinka dangus, bet jis jo nevertina, netausoja ir nesaugo. Žmogui…patinka žiūrėti i žvaigžde, bet jis nesupranta, kad negali pasilikti tik ...

Kalvystės paslaptys

Kalvystė - vienas senoviškiausių amatų, kurio esmė yra daiktų kalimas iš metalų. Senovėje kalvystė neretai apimdavo ir rūdos paiešką, metalo išlydymą. Dabar kalviai suvokiami, kaip žmonės, dirbantys su geležimi ir ...

Airėnų akmuo

Dūkštai , Vilniaus rajono sav. Airėnų akmenį Jūs galite rasti, važiuodami keliu Vilnius – Kernavė. Pravažiavę Dūkštas ir pakilę į aukštą kalną, pasukite į dešinėje kelio pusėje esančią automobilių stovėjimo ...

Mildos šventė.Mitas iš praeities-tikrovė šiandien

Lietuviai turėjo Mildą, meilės, laisvės ir piršlybų deivę. Jos vardas pirmąkart paminėtas 1315 m. kryžiuočių Tryro magistro dokumente, kuriame rašoma apie upę Mildą. Galbūt tai tas pats Varėnos rajone netoli ...

Piliakalnis Vilniaus centre

Vilniuje, kairiajame Neries krante, priešais Pedagoginį universitetą, baigta statyti Roberto Antinio skulptūra „Puskalnis“. Tai ore pakibusį pilkapį primenantis kūrinys, sujungiantis pakrantės peizažą ir žemės meno ...

News Image

Tyrimai Šventaragio slėnyje

Katedros ir Valdovų rūmų teritorijos tyrinėtojams reikia prisiminti Lietuvos metraščiuose užrašytas ...

News Image

Baltų menas

„Galėčiau populiariai paistyti, kaip sunku ir sudėtinga atgauti atmintį, bet ne, pasakysiu tiesiai –...

News Image

Kryžiaus žygis prieš Pilėnus

„Lietuvos rytas“ vėl demonstruoja ne kokią reputaciją, šiandien publikavęs straipsnį ir vaizdo įrašą...

News Image

Rokantiškių piliavietė-spindesys ir prar

Rokantiškių piliavietės kiemo vakarinėje dalyje archeologai atidengė gotikinio ir renesansinio stili...

News Image

Žmogus ir žvaigždės

Žmogus. Saulė.Dangus.Žvaigždė.Lietus Žmogus…myli saule, bet nesuvokia kad ja negalima manipuliuoti. ...

News Image

Kalvystės paslaptys

Kalvystė - vienas senoviškiausių amatų, kurio esmė yra daiktų kalimas iš metalų. Senovėje kalvystė n...

News Image

Airėnų akmuo

Dūkštai , Vilniaus rajono sav. Airėnų akmenį Jūs galite rasti, važiuodami keliu Vilnius – Kernavė. P...

News Image

Mildos šventė.Mitas iš praeities-tikrovė

Lietuviai turėjo Mildą, meilės, laisvės ir piršlybų deivę. Jos vardas pirmąkart paminėtas 1315 m. kr...

News Image

Piliakalnis Vilniaus centre

Vilniuje, kairiajame Neries krante, priešais Pedagoginį universitetą, baigta statyti Roberto Antinio...

Translate

Televizijos laidos

Norint rašyti straipsnįApklausa

Ar reikia istorinės akmens amžiaus gyvenvietės Lietuvai
 

Dabar tinkle

Mes turime 5 svečius online

Jei norite paremti

Šiame projekte labai laukiama ir pilietinė iniciatyva!
Nelikite abejingais mūsų protėvių istorijai - tai ne tik mūsų šaknys, patriotizmo puoselėjimas, bet ir vienas iš valstybingumo pamatų.
Būsime dėkingi ir mus parėmusiems.
Juridinis projekto asmuo VšĮ"Baltų Atlantida"
įm.k 301741051
Tikslines lėšas mums galite pervesti ar paaukoti 2%
A/S: LT827400030400023810
Danske bankas
Mums rašykite el.p:
saulius.novikas@init.lt
Mob.tel: +370 612 76515
Svetainė atnaujinama
Pinigų Valdovai 16-dalis PDF Spausdinti Email
Straipsniai - Ūkis ir aplinka
Šeštadienis, 15 Spalis 2011 10:49

Bet gi net tokiomis sąlygomis Lietuvoje yra nemažai turtuolių, kurie negali skųstis mažomis pajamomis. Turbūt, jie ir yra  tie, - visiems kitiems trūkstamų pinigų valdovai?

    R.J.     Net ir ypatingo skurdo sąlygomis kiekvienoje šalyje yra ir bus gana turtingų žmonių. Tą dar 17 am. pastebėjo mano ankščiau minėtas italų matematikas – statistikas Alfredo  Pareto, suformulavęs  80/20 dėsnį. Jis nuodugniai ištyręs, kas valdo turtus Europos valstybėse, pastebėjo, kad net praūžus visuomeninėms katastrofoms: karams, revoliucijoms, ligų epidemijoms, kiekvienoje šalyje po 5 – 10 santykines ramybes metų, nusistovi gana stabilus santykis: 80% visų  šalies  turtų pereina į 20 % šalies gyventojų nuosavybę. O likusieji 20% šalies turtų daugmaž  tolygiai pasiskirsto tarp 80% likusių šalies gyventojų masės.

 

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.

    Net jeigu perversmų, revoliucijų ar karų metu įvyksta tų turtų persiskirstymas, tai ,aišku, pradžioje sudrumsčiamas tas 80/20 santykis, bet po 5 – 10 metų jis vėl atsistato.
    Tai tarsi – visuomenės gyvenimo norma. todėl negalima jos vadinti absoliučia blogybe. Mano galva, blogybė prasideda tada, kai šis santykis nukrypsta į didesnės koncentracijos sritį. Kai pagrindiniai šalies turtai 80% - 90%  ir  net 95%  pereina   į 10% ar net mažesnės visuomenės dalies rankas.
    Lietuvoje šiuo metu tokios tendencijos ryškėja. Apie tai liudija socialinių apklausų rezultatai bylojantys kad tik  5 – 7% šalies gyventojų tvirtina, kad jų gyvenimas  stabiliai gerėja. Tai pavojingas oligarchijos požymis.
    Visose valstybėse, kuriose yra ženklūs nukrypimai nuo Pareto dėsnio, kyla įvairios nepageidaujamos pasekmės. Kai faktinis santykis  yra mažas pvz. 50/50 ir mažiau, šalyje vyrauja lėtas ekonominis augimas, stagnacija, depresija. Kai šis santykis auga – 90/10 ar 95/5,  kyla socialinė įtampa, auga masių nepasitenkinimas, pasireiškiantis įvairiais agresijos aktais: streikais, riaušėmis, revoliucijomis, perversmais.

     Iš to ką Jūs pasakėte kyla du klausimai:
    1. Kas kaltas, kad Pareto rodiklis Lietuvoje   rodo didėjančios koncentracijos tendencijas?
    2. Ką daryti, kad grėsmingoji koncentracija, imtų mažėti ir turtingai gyvenančių Lietuvoje skaičius imtų sparčiai didėti?

    R.J. Dėl kaltųjų įvardinimo, - tai yra nemažai „sąmokslo teorijų“ variantų. Populiariausia iš jų, tai „pasaulio turtuolių sąmokslas“. Pasak šio sąmokslo demaskuotojų, keli šimtai turtingiausių pasaulio šeimų, valdančių bankus, energetinių žaliavų versloves, formuojančių marionetines valstybių vyriausybes, valdo pasaulio turtus taip, kad nuo visų pasaulyje dirbančiųjų žmonių dalis jų sukurtos pridėtinės vertės, visokiausiais būdais teka į turtingiausių šeimų sąskaitas. Ankstesnėse epochose tie pasaulio turtingieji masėms pavergti naudojo priespaudos priemones bei materialųjį kapitalą: žemę, fabrikus, pinigus. Dabar jie veikia įmantriau: panaudoja absoliutų masių finansinį neišprusimą  bei ypatingai neefektyvią darbinių veiklų vadybos kompetenciją.
    Aš nesu šios “ turtingųjų sąmokslo teorijos“ šalininkas, tačiau dalis tiesos jų propaguotojų žodžiuose - yra.
    Ir Jūs, ir daugelis mūsų klausytojų tam pritars, paieškoję atsakymų į šiuos klausimus:
1.    Kodėl ne tik mokyklose, bet ir universitetuose nemokoma, kaip efektyviai valdyti savo nuosavus pinigus taip, kad kiekvienam jų netrūktų.
2.    Kodėl mokyklose ruošiami tik įvairių kategorijų specialistai, įvairiausių funkcijų vykdytojai, kurie įnirtingai ieškos samdomojo darbo?
Kitais žodžiais tariant, kodėl švietimo sistema atkakliai ir daug ruošdama  „darbgavių“ – visai neruošia jų darbdavių? Negi darbdavių ugdymas ir formavimas  paliekamas vien turtingųjų privilegijai?
    
    Tai kaip reikėtų taisyti šią netinkamą padėtį Lietuvoje?

    R.J. Kol žmonės patys nesupras, kad nūdienos žmogui ir visai mūsų visuomenei yra svabiausios dvi kompetencijos:
    1.Sukurti ir plėtoti kuo daugiau efektyvių darbo vietų, generuojančių pridėtinę vertę.
    2.Ženkliai pakelti visų mūsų žmonių finansinį išprusimą tiek, kad jokie turtingieji nesugebėtų iš mūsų išvilioti, nureketuoti ar kitaip atimti mūsų pinigus, tol kiekvieno mūsų gyvenimo kokybė realiai negerės, o tik blogės.

 Tačiau negi nėra jokio išsigelbėjimo iš tokios padėties?

R. N.     Išsigelbėjimas yra galimas iš bet kokios ,net pačios sunkiausios padėties. Tai nėra paprasta, bet, kartoju – įmanoma.
    Tam, anot nekartą anksčiau cituotam Aristoteliui, būtina atlikti teisingus veiksmus su savo pajamom ir išlaidom, nuosekliai ir atkakliai kopiant pereitame mūsų pokalbyje  aptartomis finansinių veiksmų pakopomis.
    Priminsiu, kad pirmoji pakopa – tai tvirtas, valingas  išlaidų valdymas, nuolat formuojant atsargų likutį.
    Daugelis žmonių puola tvirtinti, kad tai – neįmanoma. Esą, gaunamų pinigų neužtenka net būtiniausiems poreikiams patenkinti.
    Taip, dalis taip kalbančių yra teisūs. Tačiau  - tik labai maža dalis.
    Tai aš tvirtinu dėl dviejų priežasčių:
1.    bet kokią pajamų – išlaidų situaciją po kurio laiko ima atitikti adekvatus  gyvenimo lygis. Geresnis ar prastesnis, priklausomai nuo pajamų, ribojančių išlaidas pragyvenimui. Bėda tokioje padėtyje gyvenantiems žmonėms yra tai, kad išleidžiami visi pinigai, kas gauta ir turima. Nepanaudojant nei proto nei valios sutaupyti bet 5 – 10% iš tų gaunamų pinigų.
2.        ir antroji, minimaliems egzistenciniams poreikiams patenkinti vienam žmogui Lietuvoje pakaktų  mažiau, nei paprastai jie išleidžia, -150 – 500 litų per mėnesį, priklausomai, kur jis gyvena: kaime ar mieste.
    Kadangi su tokias  mažomis pajamomis Lietuvoje skriaudžiami tik mažuma gyventojų, tad visi kiti turi objektyvias galimybes bet kiek sumažinti išlaidas ir kaupti minimalias atsargas.

Laidoje dalyvavo ir į klausimus atsakė: Rimvydas Jasinavičius
MRU profesorius, Dr., verslininkas – investitorius, LPK Garbės prezidentas,
Vilniaus miesto ir apskrities verslininkų-darbdavių konfederacijos prezidentas 

LAST_UPDATED2
 

Komentuoti

Jūsų vardas:
Pavadinimas:
Komentaras (čia galite naudoti HTML žymas):
  Kodas patikrinimui. Tik mažosios raidės be tarpų.
Kodas: